ترکان: اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان در سال ۹۸ در کنار هم خواهند بود

تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۸
Share/Save/Bookmark
ترکان: اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان در سال ۹۸ در کنار هم خواهند بود
 
 عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه اصلاح‌طلبان و حزب اعتدال و توسعه از لحاظ مرامنامه بسیار نزدیک به هم هستند تأکید کرد: حزب اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان در سال ۹۸ در کنار هم کار خواهند کرد.

دکتر اکبر ترکان، عضو هیأت مؤسس و شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه می‌گوید: اصلاح‌طلبان فداکارانه و بدون هیچ چشم‌داشتی در سال  ۹۲ و ۹۶ از آقای روحانی حمایت کردند و ما هم قدردان پشتیبانی آنها هستیم. باید بپذیریم که اگر حمایت اصلاح‌طلبان از آقای روحانی نبود ممکن بود نتیجه انتخابات چیز دیگری باشد.

وی در مورد این بخش از صحبت‌های محمود واعظی که گفته بود که ما نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶ با اصلاح‌‌طلبان ائتلافی نکرده‌ایم، گفت: ما مثل بقیه نظام‌های سیاسی نیستیم ما شبیه خودمان هستیم و ائتلافی هم نداریم.

ترکان توضیح داد: ائتلاف این است که احزاب با هم رفاقت کنند و دو حزب برای دستیابی به اکثریت با هم توافقاتی می‌کنند و در نظام سیاسی ما این حرف‌ها وجود دارد. در سیستم سیاسی ما ائتلاف به آنگونه‌ای که در اقصی‌نقاط دنیا مرسوم است وجود ندارد بلکه همه چیز بر پایه دوستی و رفاقت بوده و تاکنون هم پرثمر بوده است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در همین زمینه خاطرنشان کرد: آقای روحانی به حزب اعتدال و توسعه سهمیه‌ای نداده است به اصلاح‌طلبان نیز همین‌طور و حضور افرادی چون واعظی و نوبخت در دولت به این دلیل نبوده که آنها عضو حزب اعتدال و توسعه بودند بلکه آقای روحانی تصادفاً آنها را انتخاب کرده است. اما در سطح‌های میانی مدیریتی ممکن است افراد به صورت حزبی و از جمله از اعتدال و توسعه حضور داشته باشند. 

قائم مقام ستاد انتخاباتی رئیس جمهور در سال ۹۲ همچنین درباره اظهارات یک عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه “در انتخابات ۹۲ آقایان ترکان، نعمت‌زاده و حسین فریدون برای مذاکره با اصلاح‌طلبان به جلسه شورای هماهنگی آمدند بنابر این ما با برادر رئیس‌جمهور به تفاهم رسیدیم” یادآور شد: ما سال ۹۲ جایی نرفتیم چرا که ما همیشه با دوستان اصلاح‌طلب رفاقت و دیدوبازدید داشته‌ایم و این چیز خاصی نبود.

وی درباره این ادعا که واعظی می‌خواهد جهانگیری را در دولت به حاشیه براند، بیان داشت: این به اشخاص و آقای واعظی بستگی ندارد بلکه وابسته به ساختار است.

ترکان افزود:‌ در دوره آقای هاشمی که بنده به عنوان وزیر حضور داشتم دفتر رئیس جمهور کار کوچک و محدودی داشت و یک جایی به نام نهاد ریاست جمهوری بود که این نهاد نیز زیر نظر معاون اول رئیس جمهور بود. بنابراین امور اداره می‌شد در دوره احمدی‌نژاد دفتر رئیس جمهور و نهاد با هم ادغام شدند یعنی نهاد ریاست جمهوری زیر نظر دفتر رئیس جمهور رفت.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: این موضوعاتی که امروز در مورد آقای جهانگیری و غیره مطرح می‌شود به دلیل این ساختار بوده و بنابراین ساختار نهاد ریاست جمهوری باید به وضعیت سابق برگردد و از دفتر رئیس جمهوری جدا شود.
کد مطلب: 164