میثاق نامه اعضا و هوادارانمیثاق‌نامه اعضاء و هواداران حزب اعتدال و توسعه
 
اینجانب ضمن مطالعه دقیق بیانیه تاسیس، اساسنامه، مرامنامه و منشور توسعه اعتدالی حزب اعتدال و توسعه، در سلامت عقلی و با اختیار کامل، درخواست عضویت/ هواداری خود در حزب اعتدال و توسعه را تقدیم می‌کنم.

من از هیچ تلاشی برای توسعه گفتمان اعتدال و ترویج دیدگاه‌های حزب اعتدال و توسعه در جامعه فروگذاری نخواهم کرد. در همین راستا متعهد به اجرای بدون تنازل این میثاق‌نامه بوده و می‌پذیرم که در صورت نقض هر یک از این موارد، کمیته انضباطی حزب، وفق مقررات درباره بنده تصمیم گرفته و در صورت لزوم نسبت به انتشار عمومی این سند اقدام کند.
 
1- با اعتقاد قلبی و التزام عملی به قانون اساسی و رکن ولایت فقیه، برای پاسداری از نظام جمهوری اسلامی ایران، از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهم کرد.

2- ضمن پایبندی به اخلاق اسلامی و شعائر دینی، بر نقش بزرگان و شخصیت‌های تاثیرگذار در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی تاکید داشته و احترام به همه شخصیت‌های مورد وثوق نظام از جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را وظیفه خود می‌دانم.

3- خواسته‌های خود را صرفاً از فرآیندها و مراجع قانونی پیگیری کرده و به تصمیم مراجع مذکور گرچه خلاف نظرم باشد، تمکین خواهم کرد.

4- به اصل آزادی بیان و عقیده مصرّح در قانون اساسی اعتقاد داشته و در پاسداری از حقوق سیاسی مردم، حتی برای مخالفان خود نیز تلاش خواهم کرد. در مسیر توسعه سیاسی کشور، از تکثر سیاسی و فعالیت قانونمند دیگر احزاب حمایت می‌کنم.

5- ضمن احترام به دیدگاه‌های مخالف و چهره‌های مورد احترام آنها، از هجو، توهین و تحقیر چهره‌ها و دیدگاه‌های مخالف، پرهیز می‌کنم.

6- بر هویت مستقل حزب اعتدال و توسعه در سپهر سیاسی ایران، تاکید داشته، برای ارائه وجوه تمایز این حزب با دیگر احزاب و تفکرات سیاسی در سطح جامعه تلاش خواهم کرد و از هرگونه تعهد تشکیلاتی و سیاسی به جناح‌های سیاسی دیگر (بدون هماهنگی با حزب) خودداری خواهم کرد.

7- با اعتقاد بر این مهم که فراگیری گفتمان اعتدال در گرو تکثیر این مشی در احاد جامعه است، تلاش می‌کنم الگویی عینی از کارآمدی این گفتمان در رفتار شخصی و اجتماعی باشم و در ترویج گفتمان اعتدالی و دفاع از منافع حزب اعتدال و توسعه، اصل را بر استدلال عقلی گذاشته و از بروز رفتارهای هیجانی و غیرعقلایی پرهیز خواهم کرد.

8- گرایش من به حزب اعتدال و توسعه صرفاً تلاشی برای ایفای نقش در راستای اعتلای نظام اسلامی و ملت ایران بوده و پیوستن به این حزب با هدف کسب منافع شخصی و انتقاع مالی نبوده و نخواهد بود.

9- برای ارتقای جایگاه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و مدیریتی خود و دیگر هم‌حزبی‌هایم در چارچوب اصل شایسته‌سالاری، در فرآیندی قانونمند تلاش خواهم کرد.

10- چنانچه از سوی حزب اعتدال و توسعه، کاندیدای کسب جایگاهی مدیریتی در دولت، یا نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و یا شوراهای اسلامی شهر و روستا و .... شوم، پس از کسب این جایگاه، ضمن رعایت منافع ملی، تابع دیدگاه‌های کلان حزب بوده و صرفاً در چارچوب تصمیمات فراکسیونی حزب عمل خواهم کرد. 

11- ضمن احترام به حق آزادی بیان در درون حزب، از وجود دیدگاه‌ها و سلایق مختلف درون حزب، در چارچوب مرامنامه و اساسنامه دفاع خواهم کرد.

12- دیدگاه‌های خود در مورد مسائل مختلف را به طور شفاف در درون حزب مطرح کرده، برای ترویج این دیدگاه و جلب نظر اکثریت اعضاء با هدف تاثیرگذاری بر تصمیمات کلان حزب تلاش می‌کنم.

13- هرگز از فرآیندهای تعریف شده درون حزبی عدول نخواهم کرد. خود را ملزم به رعایت سلسله‌مراتب تشکیلاتی و مکلف به تابعیت از دیدگاه‌های مصوب و رسمی حزب می‌دانم. همواره در ارائه دیدگاه‌های شخصی‌ و مواضع رسمی حزب، تفکیک قائل خواهم بود. از فردگرایی، قومیت‌گرایی و منطقه‌گرایی پرهیز خواهم نمود و همواره مصالح حزبی را بر منافع فردی مقدم خواهم شمرد.

14- در ارائه اطلاعات و اخبار به هم حزبی‌هایم، از هرگونه پیش قضاوت یا گزینش سلیقه‌ای آن‌ها، خودداری کرده و با ارائه تصویری جامع و واقعگرایانه، ارکان حزب را در اتخاذ تصمیمات درست یاری می‌رسانم. (تصمیماتی که شاید با دیدگاه یا منافع شخصی‌ام همخوان نباشند)

15- ضمن تعهد به راستگویی و امانت‌داری به‌عنوان بالاترین سرمایه در تعاملات اجتماعی، رازداری و حفظ اسرار حزبی را همواره مدنظر خواهم داشت.