بیانیه تاسیس


بیانیه اعلام موجودیت «حزب اعتدال و توسعه»
 
ملت شریف و فهیم ایران!
 
تاریخ پرافتخار کشور در مقاطع حساس سرنوشت‌ساز نشان داده است، برپاسازی جامعه‌ای قدرتمند، قانونمند و مردم‌سالار در گرو دوری از تک‌محوری، خودخواهی سیاسی و تندخویی اجتماعی است. دست‌یابی به آرمان‌های بلند این ملت برای ایجاد ایرانی مدرن و تمدنی پایدار، همراه با حفظ ارزش‌های دینی و ملی در چارچوب نظام اسلامی و متکی بر قانون اساسی از انتظارات، خواسته‌ها و اولویت‌های ملی بوده که بر این اساس«حزب اعتدال وتوسعه» با اعتقاد همه‌جانبه به اصول «خدا محوری»، «مردم سالاری» و «اعتدال سیاسی»  ملهم از آرمان‌های بلند امام خمینی(ره) برای پاسخگویی به بخشی از انتظارات ملت رشید و بزرگوار ایران و تأمین نیازهای مردم، به‌ویژه نسل جوان و رشد و توسعه کشور اعلام موجودیت می‌نماید.

امضاءکنندگان این بیانیه با محترم شمردن تمامی اندیشه‌های سیاسی و تکریم تمامی احزاب و گروههای قانونی و معتقد به سرافرازی ملت هوشمند ایران، بر توسعه و تحکیم آزادی‌های اجتماعی و اندیشه‌های سیاسی، امنیت همه جانبه، لزوم تحولات سریع اقتصادی و همکاری حزبی تأکید نموده و منافع ملی کشور را با حفظ اخلاق اسلامی پرهیز از هتک حرمت دیگران، میزان تنظیم روابط حزب «اعتدال و توسعه» با سایر احزاب و گروه های سیاسی می‌دانیم.

ایران امروز، نیازمند توسعه و سازندگی در تمامی عرصه‌هاست و همه آحاد ملت در انتظار جبران عقب ماندگی‌ها و روان شدن گردش چرخ‌های اقتصادی و شتاب روز افزون رفاه اجتماعی هستند. این مهم، با تندروی‌های سیاسی، درگیری‌های حزبی و افراط‌گری‌های رایج تأمین نخواهد شد و برقراری روابطی پایدار و مشارکتی نهادینه از سوی مردم، با تقویت همدلی ملی و نشاط عمومی و نیز با تأکید بر دین‌باوری و نفی تحجر و اجتناب از خودباختگی و روی‌آوری به سیمای دلپذیر و مهربان اسلام راستین مقدور خواهد بود.

بنابراین باید به عنوان وظیفه‌ای ملی در چارچوب برپاسازی تمدن نوین ایرانی، از هرگونه انحصارگرایی، زورمداری، بسته‌نگری و دیگر ستیزی اجتناب شود تا «شکیبایی اجتماعی» و حضور مؤثر نخبگان، شایستگان، فرهیختگان و سازندگان کشور را شاهد باشیم. برپا سازی «تمدن جدید» بدون هم‌گرایی فرهنگی، اجتماعی و بدون تقویت «وفاق ملی» و بهره‌مندی از دست‌آوردهای انقلاب اسلامی همچون استقلال، آزادی و جمهوری  اسلامی کم نتیجه بوده و آبادانی ملی را در پی نخواهد داشت.

با تکیه بر این باور است که طوایف، اقوام گوناگون و تمامی فرهنگ‌های بومی و منطقه‌ای کشور، در سایه اخلاق ستوده، آموزه‌های دینی، اصل ولایت و رهبری و سرافرازی ایران، گردهم‌آمده و بر پایه منافع مشترک، از جمله فرهنگ اصیل و پایدار ایرانی و زبان فارسی، چرخ‌های توسعه کشور را در جهت تحقق این آرمان ملی به حرکت درمی‌آورند. اقتدار ملی و پیشتازی ایران امروز در منطقه حساس خاورمیانه، با حضور زنان و مردان ایرانی در عرصه‌های گوناگون و تحکیم همکاری‌های سازنده و صلح‌آمیز منطقه‌ای و جهانی با حفظ استقلال کشور و عزت ملت به‌دست می‌آید. این نقش پیشرو و مؤثر با تحقق مناسبات متوازن و گسترش روابط همه‌جانبه با سایر ملت‌ها مقدور است. اگر چنین شود، حقوق اساسی ملت ما تضمین شده و ایران در سطح جهانی هیچ‌گاه حاشیه‌نشین نخواهد بود.

بر این اساس حزب »اعتدال و توسعه» بر همکاری‌های سازنده بین‌المللی، حضور فعال ایران در عرصه‌های جهانی و همکاری با سازما‌ن‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید دارد و به سهم خود ارتباط و گفت‌وگو با احزاب و مجامع سیاسی و بین‌المللی را در جهت معرفی جایگاه واقعی ملت ایران دنبال خواهد کرد. در این میان همکاری و گسترش مناسبات صمیمانه با همسایگان و تشویق همکاری‌های مسالمت آمیز و دوستانه در اولویت قرار خواهد داشت. حزب »اعتدال و توسعه» با تکیه بر ارزش و احترام به نخستین نهاد اجتماعی، یعنی خانواده، بر تقویت و تحکیم اخلاق خانواده همت گمارده و با یاری گرفتن از زنان فرهیخته کشور، نقش این «نیروی کارآمد» را در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تقویت خواهد کرد.

جوانان این مرز و بوم نشان داده‌اند که از شایستگی‌های ستودنی بهره‌مندند، حمایت از حقوق جوانان و پیاده‌‌سازی طرح‌های کاربردی در جهت رفع موانع شغلی، ورزشی، تحصیلی و ازدواج و مسکن جوانان، با فراخوانی و مشارکت فعال زنان و جوانان، راهی ممکن و آزمودنی است. پس باید با واگذاری مسؤولیت‌های اداری و سیاسی به جوانان، تشکل‌های مردمی را قوت بخشیده و سازمان اداری و اجرایی دولت را سبک‌تر نمود. این امر به قانونمندی بیشتر رفتار اقتصادی و اجتماعی دولت کمک خواهد کرد و زمینه ورود و بروز استعدادهای خلاق و جوانان را فراهم می‌نماید و از فرار مغزها پیشگیری خواهد کرد. با تکیه بر مواهب الهی و ظرفیت‌های موجود کشور، مهیا کردن بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری، حفظ امنیت سرمایه و سرمایه‌گذار، توسعه «اقتصاد مردم گرا» و «جوان محور»  به بسط منابع تولید اقتصادی یاری می‌رساند و کاهش بیکاری را به دنبال خواهد  داشت. این تحول اقتصادی-اجتماعی، خودکفایی اقتصادی و استقلال ملی را از شعار به عمل تبدیل خواهد کرد و از تصدی‌گری دولت می‌کاهد و بخش خصوصی را پرنشاط‌ترخواهد کرد.

در پایان، امضاءکنندگان بیانیه اعلام موجودیت «حزب اعتدال و توسعه» با باور عمیق  به حمایت همه‌جانبه مردم و امید به رحمت و فضل الهی، استقلال سیاسی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، رشد و توسعه کشور و وفاق ملی و اعتدال همه جانبه را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده و با اعتقاد به ضرورت «مردم سالاری»  و گسترش امنیت و آزادی همگانی در  عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به دفاع از حقوق سیاسی مردم خواهند پرداخت.

محمد جواد ایروانی، ابوالفضل اجاره‌دار، زهرا پیشگاهی‌فرد، اکبر ترکان، محمدحسن تولایی، سید احمد زرهانی، علیرضا شیخ عطار، مجید قاسمی، مرتضی محمدخان، حسین موسویان، محمدرضا نعمت‌زاده، محمدباقر نوبخت، محمود واعظی، فاطمه هاشمی