بانک: اعتدال باید مبتکر تحولات جدیدی در جامعه ایران باشد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۲
Share/Save/Bookmark
بانک با تاکید بر اینکه اعتدال به معنای در جا زدن نیست، گفت: «اعتدال به این معنا است که تمام حرکاتی که در جامعه صورت می‌گیرد، بر اساس تعقل، تفکر و اندیشه باشد. اعتدال نیز باید در همین راستا مبتکر تحولات جدیدی در جامعه ایران باشد».
 
گردهمایی توجیهی اعضاء و هواداران حزب اعتدال و توسعه در استان تهران با حضور مرتضی بانک رئیس هیأت اجرایی این حزب برگزار شد.

بعد از ظهر روز چهارشنبه 6 آبان‌ماه گردهمایی توجیهی حزب اعتدال و توسعه در استان تهران با حضور مرتضی بانک عضو شورای مرکزی و رئیس هیئت اجرایی این حزب، محمد حسن تولایی عضو شورای مرکزی و رئیس شورای استان تهران، مسعود شفیعی عضو شورای مرکزی و رئیس سازمان جوانان و دانشجویان، نادر شیرکوند عضو شورای مرکزی و محمود محمدی رئیس کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات این حزب برگزار شد.

این گردهمایی با هدف آشنایی هواداران و اعضای جدید حزب اعتدال و توسعه در استان تهران با ساختار این حزب برگزار شد.

در این مراسم مرتضی بانک رئیس هیأت اجرایی حزب اعتدال و توسعه با اشاره به جایگاه و فعالیت از احزاب و تاثیرگذاری آن در فرایندهای اجتماعی و سیاسی و همچنین توسعه کشور خاطر نشان کرد: «با گسترش دموکراسی در جهان، عامل پایداری و موفقیت آن توسط احزاب و تشکل‌ها رقم زده شد و همواره احزاب به عنوان یک اصل پذیرفته شده و تاثیرگذار برای عوام مطرح بوده‌اند».

وی با تاکید بر اینکه پس از انقلاب اسلامی حرکت دموکراسی در جامعه ما شکل مناسب‌تری به خود گرفت گفت:‌ «در جامعه ایران و به ویژه پس از انقلاب اسلامی حرکت دموکراسی خواهانه شکل مناسب‌تری به خود گرفت و با وجود مشکلات و محدودیت‌های موجود، به دلیل گرایشات عمیق موجود در جامعه و همچنین فرهنگ و دانش جامعه این حرکت با علاقه بیشتری از سوی مردم پیگیری شد».

بانک گفت: «همواره خواست اجتماعی توانسته است که خود را بر محدودیت‌های موجود تحمیل کند؛ چنانکه در انتخابات 92 نیز مشاهده کردیم خواست اجتماعی، خود را بر بسیاری از موارد دیگر تحمیل کرد».

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری همچنین با تاکید بر لزوم ساماندهی ساختار و تشکیلات حزبی در کشور به جهت قوام حرکت دموکراسی خواهانه گفت: «چنانچه بخواهیم حرکت خود را در قالب قانون و در چارچوب سیاست‌ها و راهبردهای کلان همراه با خرد اجتماعی ادامه دهیم، راهی جز تقویت ساختارهای اجتماعی از جمله NGO ها و احزاب نداریم».

این عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه باید توجه کنیم که در دو سرطناب موجود، یک طرف محافظه‌کارانه و طرف دیگر اصلاح طلبانه است، اظهار کرد: «در میان این دو سمت طناب مجموعه‌ای نیز وجود دارد که به هیچ وجه به حرکت‌های افراط گرایانه و تندروی علاقه‌ای ندارد. در همین راستا نیز حزب اعتدال و توسعه یکی از جریانات مبلغ، مبین و ادامه دهنده این حرکت است».

دبیر اجرایی حزب اعتدال و توسعه با تاکید بر اینکه حرکت اعتدالی و میانه روی، حرکت منفعلانه نیست بلکه حرکتی روبه جلو است اظهار کرد: «امروز در جامعه بستری فراهم شده است و در آن این امکان وجود دارد که اعتدال به صورت یک گفتمان اجتماعی، پیاده شود. در همین راستا حزب اعتدال و توسعه می‌تواند با جذب پرچم دار و سرباز برای خود این وظیفه را بر عهده بگیرد».

این فعال سیاسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ظرفیت‌سازی یکی از وظایف احزاب در کشور است، گفت: «یکی از مهمترین فعالیت‌هایی که در احزاب کشور باید صورت بگیرد ظرفیت‌سازی است چرا که امروز یکی از مشکلات کشورها، استفاده از ظرفیت‌های موجود است این در حالی است که اگر فقط از ظرفیت‌های موجود استفاده شود، در نهایت آن‌ها را از دست خواهیم داد».

وی همچنین با انتقاد از عملکرد دولت قبل با بیان اینکه در هشت سال قبل به جای ایجاد ظرفیت‌های جدید، ظرفیت‌های موجود نیز تخریب شده‌اند، خاطر نشان کرد: «امروز جامعه به تفکراتی نیاز دارد تا به جای استفاده از ظرفیت‌های موجود به ایجاد ظرفیت‌های جدید بپردازد. احزاب نیز در این رابطه باید تلاش کنند که با ایجاد ظرفیت‌های نو هم در خود و هم در جامعه اقداماتی انجام دهند که توسعه کشور موفق شود».
 
بانک با تاکید بر اینکه اعتدال به معنای در جا زدن نیست، گفت: «اعتدال به این معنا است که تمام حرکاتی که در جامعه صورت می‌گیرد، بر اساس تعقل، تفکر و اندیشه باشد. اعتدال نیز باید در همین راستا مبتکر تحولات جدیدی در جامعه ایران باشد».

وی تحول گرایی و تحول خواهی و همچنین استفاده از قدرت اعتماد سازی را از دیگر ملزومات فعالیت حزبی در کشور دانست و گفت:‌ «تحول گرایی و تحول خواهی از جمله عناصر اصلی یک حرکت حزبی و تشکیلاتی در کشور است».

بانک با اشاره به برگزاری انتخابات‌های مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه افزود: «در انتخابات که مقطعی مهم و تاثیر گذار است باید به دنبال افرادی باشیم که دارای فکر و اندیشه بوده و به دنبال حل مشکلات جامعه باشد. حضور افراد سیاسی که در قالب‌های خاص رشد کرده‌اند به درد جامعه نمی‌خورد بلکه باید نمایندگانی در مجلس حضور داشته باشند که افرادی دلسوز، انقلابی و اهل علم و دانش باشند».

این عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه همچنین با بیان اینکه فعالیت حزبی به معنای داشتن تفکر سیاسی است، بر سیاسی بودن فعالیت حزب اعتدال و توسعه تاکید و اظهار کرد: «چنانچه فردی می‌گوید که حزب اعتدال و توسعه کار سیاسی انجام نمی‌دهد دروغ گفته است چرا که این حزب کار سیاسی آن هم بر اساس منطق و اعتدال نه بر اساس تندروی انجام می‌دهد».

وی در بخش دیگر صحبت های خود با تاکید بر اینکه حزب اعتدال و توسعه باید تلاش کند تا پایان انتخابات پیش رو وفاق و همدلی میان اعضای خود و جامعه برقرار نمایند خاطر نشان کرد: «آنچه که باعث موفقیت دولت یازدهم شده است، وجود وفاقی همگانی در چارچوب یک مجموعه سیاسی متحدالشکل نه متحدالفکر است».

بانک همچنین شخصیت، روحیه و تفکر حسن روحانی، تلاش ستادهای روحانی در زمان انتخابات، رد صلاحیت هاشمی و بیدار شدن جامعه و احساس خطر آن‌ها، حمایت همه جانبه احزاب به ویژه حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و کناره‌گیری عارف را از عوامل موفقیت دولت تدبیر و امید دانست.
کد مطلب: 40