دکتر محمود واعظی در نشست فصلی سران حزب اعتدال و توسعه:

جنگ غزه فشار حداکثری غرب را از دوش «روسیه» برداشت.

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۲۳
Share/Save/Bookmark
ژئوپلتیک منطقه در حال تغییرات اساسی است و این تغییرات بر روی کشورهای منطقه نیز اثر کرده.
جنگ غزه  فشار حداکثری غرب را از دوش «روسیه» برداشت.
 
رئیس دفتر سیاسی حزب اعتدال و توسعه در اولین نشست هم اندیشی سران حزب که با هدف اتخاذ تصمیم های کلان و راهبردی در سال ۱۴۰۳ با حضور اعضای ارشد و دبیران استانی برگزار شد پیرامون تحولات منطقه و سیاست خارجی اذعان کرد:
 
خاورمیانه همواره منطقه ای پر اهمیت بوده و به همین دلیل دولت های بزرگ همواره برای حضور و نفوذ در امور و اداره آن مداخله می کردند.
 از این روی ، دوجنگ مداخله جویانه و بسیار مهم آمریکا با کشورهای افغانستان و عراق  سود و منفعتی برایش به ارمغان نیاورد و به همین دلیل به دنبال ایجاد و بسط جنگ با ایران که اسرائیل با اقدامات مشمئز کننده خود به دنبال آن بود، نیست.
 
وی افزود : ژئوپلتیک منطقه در حال تغییرات اساسی است و این تغییرات بر روی کشورهای منطقه نیز اثر کرده.
کشورهای عربی منطقه به رهبری عربستان سعودی می خواهند به سمت توسعه اقتصادی بروند و از همین روی به دنبال آرامش وحفظ ثبات و امنیت درمنطقه است.
 
واعظی گفت: نقش آفرینی و کنشگری فعال و موثر ایران در  منطقه در راستای امنیت سازی وثبات موجب افزایش نقش و قدرت ایران خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد:تا قبل از 7 اکتبر تمام آمریکا و کشورهای اروپایی به دنبال تضعیف و تنبیه روسیه در جنگ  اوکراین بودند اما پس از حمله کوبنده حماس به رژیم صهیونیستی،خاورمیانه و  مسئله فلسطین موضوع اول جهان شد و موضوع اوکراین به حاشیه رفت و روسیه بیشترین منفعت را از جنگ غزه و اسرائیل برد.

کد مطلب: 221