نگاه تحليلگران: "شورای همکاری یا شورای تشریفاتی خلیج فارس؟"

غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹
Share/Save/Bookmark
نگاه تحليلگران: "شورای همکاری یا شورای تشریفاتی خلیج فارس؟"
 
غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، در یادداشتی برای "راهبرد" نوشت:

 در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس امیر قطر شرکت نکرد. دلیل این موضوع هم تحریم این کشور توسط عربستان و بحرین و امارات بوده است.

 شورای همکاری خلیج فارس در اسفندماه سال ۱۳۵۹ تشکیل شد. فلسفه وجودی این شورا دفاع از مرزهای شش کشور عربستان، کویت، قطر، بحرین، امارات متحده عربی و عمان بود.

 پیروزی انقلاب اسلامی برای این ۶کشور بهانه‌ای بود تا همگرایی هرچه بیشتر از خود نشان دهند. علاوه بر این، این شش کشور بر مبادلات اقتصادی تاکید فراوان داشتند.

 اما آنچه طی چهار دهه مشاهده می‌شود، وجود موارد اختلافی فراوان میان اعضای شوراست که مورد آخر، تحریم قطر توسط سه عضو دیگر شورا بوده است.

 شورا به جهت ضعف ساختاری در قضیه تجاوز عراق به کویت در مرداد۱۳۶۹ فقط یک تماشاچی بود و از حضور بیگانگان در دفع حمله عراق استقبال کرد.

 برتری‌طلبی عربستان نسبت به دیگر اعضای شورا، اختلاف مواضع نسبت به ایران که سبب شده کویت و عمان و قطر با سه کشور دیگر اختلاف داشته باشند و همچنین، اختلاف در حمایت از این گروه یا آن گروه در قضیه سوریه و وجود اختلافات مرزی که هر از چندگاه اختلافات گذشته را دامن می‌زند و جمعیت کم این شورا سبب شده تا عملا این شورا بیشتر "شورای تشریفاتی" شش کشور باشد تا "شورای همکاری خلیج‌فارس".
کد مطلب: 141